Spavanje bebe: Saveti za miran san
30 октобар 2024
Spavanje bebe je jedna od najaktuelnjih tema kada beba dođe, koja sa sobom pored dilema i pitanja, često roditeljima donosi i brigu da li rade sve kako treba.
Ako ste već prošli ovo iskustvo, sigurno se sećate da je jedno od glavnih pitanja koje vam je postavljao neko iz okruženja glasilo: da li beba dobro spava? I ovo nije bez razloga, jer san je od suštinskog značaja za rast i razvoj bebe, i iako se očekuje da beba spava, dosta roditelja se zapravo suočava sa isprekidanim i nedovoljnim snom kod beba. Ovo naravno povratno utiče i na roditelje, pa se vrlo brzo suočavamo sa nervozom koja se sa bebe prenosi na roditelje i obrnuto.
Odmah da vam kažemo da ne brinete, sa vašom bebom je sve u redu, samo još uvek nema razvijen ritam spavanja, što ćete uz par trikova i saveta vrlo brzo uspostaviti.
Spavanje bebe po mesecima
Pre nego što i pokušate da uspostavite rutinu spavanja kod beba, potrebno je da razumete ritam spavanja koji se kod beba značajno razlikuje u zavisnosti od faze razvoja u kojoj se nalaze.
Novorođenče spava u proseku od 16 do 18 sati, ali su intervali sna isprekidani i po pravilu kratki jer se beba budi na svaka 2 do 3h zbog hranjenja. U ovom periodu beba ne razaznaje da li je dan ili noć pa samim tim buđenje je podjednako aktivno i tokom noći kao i danju.
Kako vreme prolazi beba smanjuje broj sati koje provede spavajući, pa je u periodu od 1 do 3 meseca prosek spavanja od 15 do 17 sati. Bebe počinju da razvijaju ritam dana i noći, ali i dalje se često bude zbog hranjenja. Dnevni san je i dalje nepravilan, a noćni počinje da se postepeno produžava.
U periodu dok beba ne napuni 6 meseci one i dalje spavaju veći deo dana i mnoge od njih počinju da spavaju duže noću sa samo jednim ili dva buđenja zbog hranjenja. Dnevni san se postepeno stabilizuje u 2-3 dremeža. Ovaj period se nastavlja i trebalo bi da se noćni san produžava, dok se dnevne dremke svode na 2.
Kada beba napuni godinu dana ona bi uobičajeno trebala da spava u proseku 12 do 14 sati dnevno. San bi trebao da bude raspoređen tako da beba pretežno spava noću, dok preko dana ima 1 do 2 dremke. Ukoliko vaša beba u ovom periodu kreće u vrtić, moguće je da će imati period u kome će možda promeniti rutinu usled novih okolnosti kojima se prilagođava.
Svakako treba biti svesan, iako je ovo pravilo, istina je da svaka beba ima svoj ritam i potrebe za snom. Ovo je dobro znati sa stanovišta kreiranja rutine spavanja, da biste shvatili kada je najbolje vreme za to i da ne treba očajavati ako u određenom trenutku beba ne prihvata tu rutinu.
Kako uspostaviti rutinu spavanja kod beba
Uspostavljanje rutine spavanja kod beba pomaže ne samo kada je san u pitanju, već organizacija svih dnevnih aktivnosti sa bebom. Glavno pitanje jeste kada je pravo vreme da se krene sa uvođenjem rutine spavanja. Svakako da je to individualno od bebe do bebe, ali čim beba malo ojača nakon nekoliko nedelja možete postepeno krenuti sa malim aktivnostima kako bi beba lakše shvatila daje vreme za spavanje.
U ovome vam mogu pomoći sledeći saveti vezani za spavanje bebe:
Kreiranje umirujuće atmosfere pre spavanja
Svi imamo osmišljen i kreiran kutak za bebu još od prvog dana, što je izuzetno važno kako bi se beba osećala sigurno i ušuškano. Pokušajte da pre spavanja, naročito noćnog isključite sve moguće stimulanse u tom okruženju, kao što su jaka svetlost, preterani zvuci, izbegavajte čak i igru. Temperatura prostorije u kojoj beba spava treba da bude između 18 i 21 stepen.
Kupanje pre spavanja je često deo rutine spavanja kod bebe koja donosi rezultate, jer voda opušta, ali i nežni pokreti koje pravimo dok kupamo bebu. Masaža bebe nakon kupanja može pomoći kod opuštanja bebe i boljeg spavanja. Nega bebe je direktno u vezi sa kreiranjem rutine spavanja i nadovezuje se na nju. Zbog toga želimo da vas podsetimo da pažljivo birate proizvode za negu bebe i da se iznad svega oslonite na nežne formule koje donose prirodni proizvodi.
Ono što često previđamo jeste da i mirisi iz proizvoda kojima kupamo i negujemo bebu mogu dovesti do nadražaja i ometati san. Baby Boo kozmetika je pažljivo osmišljena linija proizvoda ze negu beba, iako je rado koriste svi oni koji žele prirodnu kozmetiku na bazi organskih sastojaka.
Prirodna kupka za telo na bazi semena pamuka može vam pomoći tokom rutine kupanja bebe, jer je proizvod koji neguje i kosu i telo, sa pakovanjem na pumpicu koje olakšava nanošenje. Sastojci ove kupke su ulja badema, jojobe, kamilice i semena pamuka, kombinacija koja neguje, štiti i čisti kožu i kosu.
Za nežnu masažu nakon kupanja možete koristiti losion za telo, koji je lagana, brzo upijajuća formula osmišljena da dodatno hidrira kožu i umiruje je.
Ne zaboravite da tokom uspavljivanja možete da se oslonite i na sopstveni glas koje bebe umiruje i da im tiho pevate ili pričate priču. Vrlo često se roditelji oslanjaju i na zvukove poznate pod nazivom beli šum, koji je sličan zvukovima koje bebe čuju u stomaku.
Pratite bebin ritam
Prepoznajte znake da je beba spremna za spavanje, kao što su trljanje očiju, zevanje, ili razdražljivost. Pravovremeno reagovanje na ove signale pomoći će da beba zaspi lakše, umesto da postane previše umorna i razdražena. Pokušajte da bebu stavite u krevet dok je još budna, ali pospana. To će pomoći bebi da nauči da sama zaspi, umesto da se oslanja na fizičko uspavljivanje.
Budite dosledni
Bebe vole rutinu jer im ona daje osećaj sigurnosti. Pokušajte svaki dan da započnete rutinu u isto vreme i da obavljate iste aktivnosti u istom redosledu. Ovo će pomoći bebi da prepozna da se približava vreme za spavanje. Rutinu prilagodite bebinim razvojnim fazama, kao što su zubići, regresija sna, ili faze separacione anksioznosti. Fleksibilnost je ključna za dugoročan uspeh rutine.
Pripremite se za noćna buđenja
U zavisnosti od faze razvoja u kojoj se beba nalazi, noćna buđenja su očekivana i normalna. I da rutina spavanja ne znači da se vaša beba neće buditi noću, već da će kvalitet sna biti bolji, da će intenzitet spavanja biti duži i da će se smanjiti nervoza. Kada se beba probudi noću, pokušajte da je umirite bez preterane stimulacije. Ne uključujte jaku svetlost, i koristite tihe tonove kako biste održali mirnu atmosferu.
Regresija sna kod beba
Regresija spavanja kod beba je period kada beba, koja je prethodno imala ustaljene navike spavanja, iznenada počne da se budi češće noću, kraće spava ili teže zaspi. Ove faze su obično privremene, ali mogu biti iscrpljujuće za roditelje. Regresije spavanja često se podudaraju sa razvojnim skokovima ili fizičkim promenama kod beba.
Na ovo je dobro biti pripremljen kada je reč o rutini spavanja, kako biste se prilagodili novoj fazi vaše bebe. Regresija spavanja se uobičajeno javljaju sa 4, 8, 12 , 18 i 24 meseca i mogu trajati od nekoliko dana do nekoliko nedelja, u zavisnosti od bebe i njenih specifičnih potreba.
Poremećaj spavanja se ispoljava kroz češća buđenja bebe, dremke postaju kratke ali učestale, tu su i teškoće sa uspavljivanjem jer beba odbija da zaspi, čak i kada je vidno umorna. Zbog nedovoljno sna, bebe mogu biti razdražljive tokom dana.
Kako biste prebrodili ovaj period održavajte istu rutinu spavanja i dosledne rituale. Regresije su privremene, i važno je da beba zadrži naviku spavanja u svom krevetiću. Tokom ovog perioda, bebe mogu imati povećanu potrebu za hranom. Ako mislite da je glad uzrok buđenja, možete razmotriti da joj ponudite dodatni obrok pre spavanja. Ako beba prolazi kroz regresiju, važno je biti fleksibilan, ali i dosledan jer je to faza koja će proći.
Spavanje bebe može biti izazovno, posebno tokom specifičnih životnih okolnosti ili samog razvoja bebe kada dolazi do poremećaja sna.
Međutim, uz doslednu rutinu, mirno okruženje i razumevanje razvojnih faza kroz koje beba prolazi, možete olakšati ovaj proces i pomoći svom detetu da ponovo uspostavi miran san. Uvođenje umirujućih rituala pred spavanje, poput toplog kupanja ili masaže, može imati smirujući efekat i pomoći bebi da se opusti. U tome vam od pomoći može biti Baby Boo prirodna kozmetika kreirana koju možete pronaći na našem sajtu.